Предпазни мерки при обработка на части от неръждаема стомана в праховата металургия
Праховата металургия на неръждаема стомана, както подсказва името, се отнася до производството на неръждаема стомана с помощта на методи на праховата металургия. В сравнение с неръждаемата стомана, произведена чрез традиционни процеси на топене, тя има предимствата да произвежда части, които са близки до нетната форма, висока точност на размерите, висока степен на използване на материала и еднаква микроструктура. И така, какви са предпазните мерки при обработката на части от неръждаема стомана чрез праховата металургия?
Предпазните мерки за обработка на части от неръждаема стомана в праховата металургия са както следва:
Грубо смилане: Когато смилането е леко и пъргаво, се чува леко щракване. С увеличаването на режещия ръб и увеличаването на времето за шлайфане за обработка на фини детайли, върху повърхността на абразивните частици започват да се появяват малки плоски повърхности. В този момент производителността на рязане е лоша и се чува скърцащ звук по време на смилане. Практиката показва, че когато шлифовъчното колело издава относително равномерен силен звук, шлайфането е по-остро и производителността на рязане е добра. Когато динамиката и статиката са тежки, това показва, че шлифовъчното колело се е затъпило и трябва да бъде ремонтирано своевременно. Разбира се, поради разликите в данните и дълбочината на рязане, динамиката и статиката също варират.
Подравняване и изследване на инструмента: Поради ниското съдържание на въглерод в материалите от неръждаема стомана, искрите не се виждат лесно по време на шлайфане, което създава големи трудности при подравняването на инструмента. Методите за нанасяне на червено мастило и слушане на движенията могат да се използват за подравняване на инструмента.
Фино смилане: Почистването на шлифовъчния диск трябва да е малко по-фино. Малко след началото на финото смилане, абразивните частици постепенно ще износят малка равна повърхност. По това време трябва да се избере по-малко количество на рязане и по-дълбоко надлъжно рязане, което може да причини конфликти и ефекти на месене между повърхността на прецизната обработка на частта и малката плоска повърхност на повърхността на шлифовъчното колело, което значително намалява грапавостта на повърхността на детайла . Ако една или няколко части с по-големи маржове са предварително шлифовани преди партида от части да бъдат прецизно шлифовани, острите абразивни частици след завършване ще изстискат малка равна повърхност при предварителното шлайфане и след това ще навлязат в етапа на прецизно шлайфане, ефектът ще бъде по-добре. В допълнение, по време на фино шлайфане, грапавостта на детайла, като яркост или блясък, трябва да се използва, за да се определи дали шлифовъчният диск се е променил. Блънт, трябва да се обърне внимание на това, в противен случай лесно може да причини повърхностни изгаряния на частите за прецизна метална обработка.
Материалът от неръждаема стомана се обработва с помощта на технология на праховата металургия, която може да допълни недостатъците на традиционните техники за обработка, да намали сегрегацията на елементите на сплавта, да подобри производителността на производствените части на праховата металургия, да намали рязането и обработката, да спести суровини и да намали производствените разходи.